Здравейте слушатели на радио „Татковина”. Аз съм Анна Калинчева и се включвам от Солун, за да ви направя съпричастни с празника, посветен на Деня на народните будителите в Българското неделно училище „Св. Вмчк Георги Зограф”.
Преди всичко искам да поздравя с празника на Будителите всички колеги навсякъде по света, а така също и хората, които радеят за съхраняването на българските корени. Желая неизчерпаема енергия, самоотверженост, обич, вяра и настойчивост, за да запазим българския дух и самосъзнание по всички краища на планетата!
Тази година в нашето училище отбелязахме този ден по-различно. В навечерието на Деня на будителите, посрещнахме скъпа гостенка - писателката Елена Пеева-Никифоридис, която е пловдивчанка, но от дълги години живее и твори в Солун.
Празникът започна с видео, изготвено с много любов към Отечеството от четвъртокласника Янис Стефанов. Тържеството ни беше уважено и от още една съвременна будителка - Ваица Хани-Мойсиду, която преведе на гръцки език „История славянобългарска” и „Български народни приказки и поговорки”. Тя сподели с нас, че по примера на възрожденците, е преписала седем пъти на ръка Паисиевата история, преди да я отпечата.
И ето, че дойде време за дългоочакваната среща с писателката Елена Пеева-Никифоридис. Нашата сънародничка представи пред събралите се ученици, учители, родители, гости от Генералното консулство, а също така и приятели на българския език и култура своя разказ „Улица „Отечество” от книгата й „Коледно реване”. Омайната разказвачка умело въведе учениците в беседа, заинтригувайки ги с темата, съществуват ли днес будители и кои са те. Писателката заедно с децата стигна до заключението, че преди всичко това са техните родители – хората, отдалечени от родното място, но милеещи за българския език; хората, които всяка събота ги „будят”, за да ги заведат да учат майчиния език на „малкото българско островче” в чужбина. Освен това тя разказа, че един от първите будители на всяко дете е и неговата баба, с нейните първи детски приказки и песни на родния език. Именно те, бабите, са първата връзка на децата с България, с корените на Отечеството, защото то е земята и духът на дедите ни, а Родината е мястото, където сме се родили и за много от тях то е различно от Отечеството.
В залата бяха изложени чудесните рисунки илюстрации на осемгодишния Любомир Влахов от Асеновград, вдъхновени от разказа „Улица „Отечество ”, които от своя страна провокираха въображението на нашите малки слушатели.
Ръководството на училището с ентусиазъм прегърна инициативата на г-жа Пеева-Никифоридис да се обяви конкурс за разказ, стихотворение и рисунка на тема „Моята улица в България”. Малките листчета, на които беше изписана темата на конкурса, бяха „разграбени” за миг от вдъхновените бъдещи творци и възможни български будители. Госпожа Пеева предостави средствата от продажбата на книгата си „Коледно реване” за наградния фонд на конкурса.
В празничния ден, топъл и слънчев, нашето българско училище в град Солун за пореден път събра онези, които макар и далеч от Отечеството, милеят за съхраняването на българския дух, език и култура .
За радио „Татковина” от мястото на събитието - Анна Калинчева, преподавател по История в Българското неделно училище „Св. Вмчк Георги Зограф„ гр. Солун.