Здравейте, мили слушатели на най-родолюбивото радио - радио „Татковина”. Казвам се Анна Калинчева и съм преподавател по История и география в Българското неделно училище „Св. Вмчк Георги Зограф”, гр. Солун. Днес имам удоволствието да споделя с вас нашите майски вълнения във връзка със закриването на учебната година и с честването на деня на Славянската писменост в люлката на нейните създатели св. св. Кирил и Методий.
Ден преди най-българския и светъл празник, сградата на БНУ „Св. Вмчк Георги Зограф” се изпълни с усмихнатите лица на ученици, преподаватели, родители и гости, за да отбележим официалното приключване на поредната учебна година. С умиление си спомнихме как в началото, преди осем години на този ден, сградата лесно приютяваше десетината ни ученици и техните родители, а сега повече от седемдесет нетърпеливи ръчички се протегнаха да си получат свидетелствата за успешно завършване на учебната година, скрепени с благословията на нашите покровители от Атонската обител.
Сред официалните гости, освен Негово всепреподобие йеромонах Гавриил и г-н Васил Вълчев - Генерален консул на Република България в гр. Солун, бяха и представителите на Държавната агенция за българите в чужбина - г-н Димитър Владимиров, заместник-председател на ДАБЧ и г-жа Коянка Димитрова, директор на Дирекция „Български общности и информационна дейност”. След техния поздрав последва очакван от малчуганите момент – награждаването на участниците в училищния конкурс за рисунка, есе и стихотворение „България през очите на децата”.
Творбите, създадени с много обич и талант, неминуемо станаха и част от нашето представяне на Фестивала на културното и езиково многообразие в Солун. На изложбата се насладиха не само децата и техните родители, но и много наши сънародници, солунчани и гости на града.
Разбира се, нашият празник завърши с най-вълнуващия миг за всеки ученик. Отец Гавриил благослови и раздаде на всяко дете удостоверението за завършен клас. Въпреки огромната радост, в очите ни не липсаваше и малко тъга. Някои от нашите ученици ще откликнат на зова на училищния звънец в България. Изпратихме ги уверени, че знанията и уменията, получени на нашето българско островче, ще бъдат техният попътен вятър в необятното море на познанието.
Майските ни тържества достигнаха своята кулминация с любимия празник на всички българи навсякъде по света . Денят започна с поднасяне на венци на паметника на славянската писменост, изграден от Солунската община в района на храма „Св. Св. Кирил и Методий”. На церемонията, организирана от Генералното консулство на Република България в Солун, венци и цветя поднесоха представители на Държавната агенция за българите в чужбина, представители на българската общност в града, наши ученици, родители и преподаватели.
За нас 24 Май 2015 г. ще остане незабравим. На този ден, в който представители от осемнадесет български училища от различни краища на света се преклониха пред мощите на Свети Кирил Философ в Рим, Българското неделно училище „Св. Вмчк Георги Зограф” плени публиката в родината на Светите равноапостоли с българските традиции, детски игри и народни танци, а химнът на Кирил и Методий, изпят от повече от 120 гласа на сцената, разплака малки и големи.
За трета поредна година Община Солун организира набиращия популярност Фестивал на езиковото и културно многообразие, в който по традиция за участие се канят всички организации и институти, свързани с изучаването на чужди езици, както и различни университети, училища и посолства в град Солун. Фестивалът се проведе на 22, 23 и 24 май.
На нас като участници, доказали се с атрактивните си представяния в предишните две издания на фестивала, ни бе предоставена възможност да изберем датата за нашата изява. Разбира се, това бе уникален шанс да отпразнуваме Деня на българската просвета и култура на „многоезичната” солунска сцена.
В представлението ни се включиха всички ученици от Българското неделно училище. В основата на сценария бяха фолклорните песни, хора и обичаи, доказали се като универсален код за общуване между различни етноси и култури. Това даде възможност на децата ни да се докоснат до богатството на българското духовно наследство и с нескрита гордост да го споделят с интернационалната публика. Изпълнението на гостите от танцовият състав на нашия хореограф Йордан Николов „Гайтан”, които пристигнаха от България, за да подкрепят малките ни танцьори и техните майки, беше истински фойерверк от ритми и багри. Малчуганите, пък и всички ние гледахме с нескрито възхищение танцовите им плетеници и мълком си обещахме да се постараем един ден да затанцуваме като тях. Така отбелязвайки празника на духовността, направихме съпричастни не само нашите сънародници, но и гостите на Фестивала.
„Солун ви благодари за това, което ни дарихте! Прекрасни сте с вашата душевна емоционалност и с колоритността на духа си!” - думите на Др. Аргиро Мумдзиду, вдъхновител и специален научен сътрудник на Фестивала за езиково и културно многообразие в Община Солун, подплатени с нестихващите поздравления и развълнувани благодарности, са нашият скъп подарък запленените солунчани. Несъмнено този празник, обединяващ хората в Солун, остава безценен урок по толерантност за всички нас и най-вече за нашите деца, които можаха едновременно да изразят своята любов и към двете си родини – родината, където се намират техните корени и родината, в която ще разцъфнат.
Уверени сме, че за всички солунчани и гости на града, споделеният с тях най-светъл български празник ще остане незабравим и ще събуди гордостта им, че са съграждани на първите радетели на многоезичието и съпокровители на Европа - Св.Св. Кирил и Методий.
Преведохме на гръцки началото на химна „Върви, народе възродени, към светла бъднина върви...” и беше наистина изключително трудно да продължим да пеем с треперещи от вълнение гласове пред въодушевената публика. Оставихме сълзите от щастие и гордост сакрално да блестят в очите ни.
Това беше нашата благословия!
От името на учителския състав на БНУ „Св. Вмчк Георги Зограф” пожелавам ваканционно безгрижие, слънчеви усмивки и много нови български преживявания на всички български учители и ученици по света. За радио „Татковина” от Солун предаде Ани Калинчева