Здравейте,слушатели на Радио „Татковина” за Вас с последните новини от Кастельон Испания предава Йорданка Данова председател на Асоциацията на българите за интеграция и развитие”Хан Аспарух” и Ръководител на ПБНУ”Васил Априлов” към същата.
Изминалата събота с учениците, родителите и членове на асоциацията ни празнувахме в училище Бабинден.
Веселина Иванова бабата на Габи дете от нашето българска училище ни представи урок по родолюбие с разказа за това как в България и по точно в Севлиевският край празнуват Бабинден.
В час с нас бяха и родителите и българи от асоциацията ни.
Изгледахме заедно с децата и материал свързан с традицията и празника.
Дечицата с интерес слушаха за отминали времена,за традицията,за обредното къпане на бабата и им беше интересно,защото за тях това е нещо ново,различно и интересно.
Обредният хляб присъствува на всички наши тържества и децата вече са влюбени във питите на Наталия Петкова.
Предстоят ни доста събития-родителската среща за края на първи срок и запознаване на родителите с изученото до момента и с резултатите от междинният отчет,присъствие на зарязването на лозата на Трифон Зарезан,подготовка за честването на 1,3 и 8 март.
По инициатива на децата ни ще отпразнуваме и карнавала,който в Испания е в края на февруари.
Тържеството ще организираме съвместно с Кметство Кастельон и Агенциа АМИКС към същото.Децата вече го очакват с нетърпение.
Еднакво важна задача за нас е обучението по бълг. език,роден край и възпитаването и изграждането на българска идентичност и самосъзнание у подрастващите българчета зад граница.
Говори се много за интеграцията на второто поколение имигранти в приемните общества,но за нас те са прекрасно интегрирани.
Това което ни вълнува е да растат децата ни самоопределяйки се като българи и гордеещи се с това.
За да я има гордостта трябва да го има познанието за българската култура и традиция наред с майчиният език.
Когато децата ни празнуват в семейството и българската диаспора вековните ни празници и тържества се идентифицират с тях и изграждат своето Аз пропито с българщина.
Многоликата идентичност на българи има звука на речта ни,на песента на България,стъпка на хора и ръченици,багрите на греещите ни носии,вкуса на хляб,сол и мед.
В Испания се празнуват други празници и в това няма нищо лошо само че ние искаме да съхраним,покажем и придадем и нашите и по този начин връзката с Родината ни да я има,макар и далеч от нея.
През годините роднините дошли на гости да видят деца и внуци и посетили училището ни и тържествата ни се трогват,просълзяват и изненадват от изживяването,от това да видят внуците се да рецитирет и пеят българско слово и песен,да танцуват танците ни,да знаят за Ботев и Левски.
Не мога да не си спомня за прабабата на Виктор и Мария Катерина от нашето училище учителка по професия и признание. Едно от последните желания на която било на гроба и някои от внуците да изрецитире”Аз съм българче”.
Трудности има,но смисълът и значението на това което предаваме и разпалваме в сърцата на децата ни ни мотивира и осмисля трудът на екипа.
Традицията е най-консервативната част на културата,но в случая това е качество което ни изгражда от първите мигове на животът ни.
Чувството за национална идентичност е нещо като изкуствено създаден имунитет , който е достояние на всеки човек, независимо от държавата, към която принадлежи.
За това за нас е важно да празнуваме с децата ни,да говорим с тях на майчиният ни език и да ги накараме да се чувстват и самоопределят като Българи.
Ясно е ,че говорим за дълъг процес,но и най - дългият път започва с първата стъпка и за това и ние българите в Кастельон стъпка по стъпка заедно вървим по пътя и се надяваме във времето той да бъде извървян и от децата ни.
За Вас от Кастельон Испания предаде Йорданка Данова председател на Асоциацията на българите за интеграция и развитие”Хан Аспарух” и ръководител на ПБНУ”Васил Априлов”.