Здравейте слушатели на Интернет радио Татковина.
Аз съм Светла Кьосева от Будапеща.
От 14 до 18 октомври в България се проведе Деветата световна среща на българските медии. Тя бе открита в София, а след това продължи в Пловдив и Велико Търново. Изборът на градовете не е случаен. Както стана известно осем български града се кандидатират за Европейска столица на културата 2019 г. Това е един добър повод да се мобилизира енергията на общините в областта на културата, туризма и развитие на инфраструктурите. Присъстващите на срещата български журналисти от над 20 държави, представляващи повече от 40 медии, се запознаха с плановете за промотиране на България и българската култура, някои от които вече са в сила. Градовете залагат както на богатото си минало, така и на съвременни мултимедийни средства, които привличат вниманието на хората.
В Пловдив бе открита изложба, представяща архивни снимки на БТА, подбрани от фотограф-художника Иво Хаджимишев, а участниците в срещата имаха възможност да се насладят на изкуството на ансамбъл Тракия. Във Велико Търново специално за българските медии бе представен спектакълът „Светлини и музика: Търново през вековете“. Там бяха открити две изложби: на Националния дарителски фонд 13 века България, както и изложбата, представяща българската възрожденска преса, подготвена също от Иво Хаджимишев. Участниците в срещата имаха възможност да посетят и Мултимедийния център, в който зрелищно е представена българската история чрез восъчни фигури.
И тази година срещата бе посетена от български политици, които участваха в дискусиите и отговаряха на въпроси на журналистите. Обединени около темата за националните каузи, българи от страната и чужбина, спориха за начините на представяне на образа на България. Определено лошо впечатление прави рекламирането на България като страна на секс- и алкохолен туризъм и по този въпрос българите от чужбина бяха много критични. Не бяха подминати темите за образованието, за енергетиката и здравеопазването.
В самия край на срещана във Велико Търново Националният дарителски фонд 13 века България поднесе една голяма изненада на всички. Проф. Греди Асса, изпълнителен директор на фонда, обяви учредяването на почетна грамота за българска медия в чужбина, която ще бъде връчвана всяка година на медийните срещи. Първото отличие – за наша голяма радост и изненада – бе връчена на списание Хемус. Голямо бе вълнението ми, когато излязох на подиуми да получа наградата. Радостта ми е още по-голяма затова, че тя е присъдена на едно издание с културна насоченост, каквото е Хемус. Затова че тя се връчва в Търново, тъй като от този край е дошла голяма част от българската колония в Унгария, съставляваща гръбнака на българската обшност тук. Както и защото тя се връчва в навечерието на 100-годишнината от основаването на Дружеството на българите в Унгария – навярно най-старата българска гражданска организация зад граница, съществувала без прекъсване в продължение на цял век.
Днес е националният празник на Унгария, 23 октомври – годишнина от революцията от 1956 година. Да ни е честит този бележит ден, който постави началото на рухването на тоталитарните режими в Източна Европа.
От Будапеща за Татковина – Светла Кьосева